Po raz siódmy Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie organizuje rajd konny śladami historycznej ucieczki bohaterskiego rotmistrza z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Trasa prowadzi z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza przez Bobrek, Gromiec, Mętków, Wygiełzów, Alwernię, Przeginię Duchowną, Czernichów, Piekary, Tyniec i Bochnię.
Aktualności
Rajd konny - przystanek szkoła w Gromcu
- 3
Poranek wielkanocny
Środowe zajęcia w naszej szkole różniły się od innych. W tym dniu odbyły się Wielkanocne Śniadania. Zapach świeżego chleba, jaj, kiełbasy, świątecznych bab i mazurków zachęcał i zapraszał. Zarówno rodzicom, jak i nauczycielom naszej szkoły należą się słowa uznania za pielęgnowanie tradycji.
Aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej
Wielkanoc 2022
Kiermasz wielkanocny
Dzisiaj w naszej szkole odbył się kiermasz wielkanocny. Zorganizowany został jako wspólna akcja Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu. Opiekunki, Agnieszka Białożyt, Joanna Kaczorowska-Gut i Sylwia Mochel-Gierula dziękują wszystkim uczniom i ich rodzinom, których zaangażowanie przyczyniło się do sukcesu kiermaszu. Uzbierana kwota przeznaczona zostanie na cele charytatywne.
2
Przydatne strony edukacyjne
Dodatkowe strony edukacyjne w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim:
Dostęp do serwisu w języku polskim: http://aztekium.pl/pl
Dostęp do serwisu w języku ukraińskim: http://aztekium.pl/uk
Dostęp do serwisu w języku rosyjskim: http://aztekium.pl/ru
Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście solidarności i wsparcia osób z zaburzeniami ze spectrum 2. kwietnia cały świat zapala się na niebiesko Uczniowie klasy 7. wraz z rodzicami, rodzeństwem i wychowawcą również pokazali niebieskie akcenty ,,Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" - pokaż, że solidaryzujesz się z osobami ze spektrum. Wrzuć zdjęcie na niebiesko w komentarzu
W wolnej chwili zachęcamy Was do obejrzenia krótkiej animacji, która wyjaśnia czym jest autyzm
2
"Dzień Bez Plecaka"
To ogólnopolska inicjatywa, która pozwala uczniom popuścić wodze fantazji. Najczęściej organizowana jest pierwszego dnia wiosny. Zabawa jest prosta - trzeba przyjść do szkoły ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jak książki, zeszyty czy przybory, ale zamiast tradycyjnego plecaka trzeba użyć... No właśnie, tutaj kreatywność może być ogromna!
Wycieczka do Krakowa
Uczniowie klas 1-3 w pierwszy dzień wiosny wybrali się do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. "O Kasi, co gąski zgubiła". To opowieść o gęsiareczce Kasi, której gąski porwał Wilk głodomór. Spektakl osadzony został w klimacie pełnej ciepła, autentycznej góralszczyzny. Po przedstawieniu udaliśmy się na Rynek Główny. Zobaczyliśmy kilka ważnych zabytków: Kościół Mariacki, Ratusz, Bramę Floriańską, Barbakan. W Sukiennicach kupiliśmy pamiątki. Pełni emocji, wiedzy i wrażeń wróciliśmy do Gromca. Już dzisiaj wiemy, że to nie ostatnia wycieczka do Krakowa. /J.Szczerbowska/
7
Światowy Dzień Zespołu Downa
W grupie młodszej oraz w klasie 7. 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek „nie do pary” (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów; symbol niedopasowania społecznego). Kolorowe skarpetki są wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dziękujemy Rodzicom za założenie dzieciom skarpet „nie od pary”.
W-f na stoku
Tym razem lekcja wychowania fizycznego na stoku. Wisła Malinka ugościła nas wspaniałym słońcem
1
Gdzie jest wiosna?
A wiosna, gdzież się podziewa?
Za jakie skryła je drzewa?
W leszczynach się chowa czy klonach,
słoneczna, promienna, zielona?
Na razie są tylko bazie.
I kotki na wierzbie – na razie…
A potem już może za tydzień,
na stałe się wiosna rozgości.
Widzicie? Już idzie! Już idzie,
bo pąki pękają z radości.
Obecnie tradycja palenia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach. My również podtrzymujemy tą tradycję. Uczniowie samodzielnie przygotowali kukłę i pod nadzorem nauczycieli pozbyli się zimowej pani.
11
"Kokosza - grosz do grosza"
Klasa 5 zakończyła projekt edukacji finansowej "Kokosza - grosz do grosza". Celem projektu było poznanie wartości pieniądza, sposobów oszczędzania i zarządzanie finansami. Uczniowie uczestniczyli w cyklu spotkań i wzięli udział w konkursie o finansach. Zwycięzcami zostali Mateusz Balys, Mateusz Krężel i Hubert Załupski. Gratulujemy!
Dzień Kobiet w szkole
W dniu 8 marca każda kobieta i dziewczyna w naszej szkole mogła poczuć się wyjątkowo Nasi chłopcy, odświętnie ubrani nie zapomnieli o wspaniałym Dniu Kobiet i już od samego rana składali życzenia swoim nauczycielkom koleżankom wręczali im kwiaty i drobne upominki
Radzie Rodziców dziękujemy za słodki upominek
Dzień Kobiet w przedszkolu
Nasi "Mali dżentelmeni" z grupy młoszej i starszej, w tym wyjątkowym dniu 8 marca, wręczyli kwiaty, upominki oraz słodkie lizaczki i ciasteczka wszystkim Kobietom ⚘️
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet życzą chłopcy z przedszkola
9
"W marcu jak w garncu"
U maluszków dzisiaj praca plastyczna - "W marcu jak garncu" - usprawnianie motoryki małej
5
Wie spät ist es?
Pytanie o godziny i umiejętność jej podawania to podstawowa umiejętność, która przyda się każdemu uczniowi. Opanowanie tej lekcji nie jest jednak sprawą łatwą i zakłada przyswojenie sobie niemieckich liczb. To z kolei wymaga wielu ćwiczeń i powtórzeń.
Klasa 7. nauczyła się z tej lekcji:
--- pytać o godzinę
--- podawać godzinę
--- reagować na informacje o godzinie
Obchody Roku Stanisława Lema w naszej szkole
„Czym jest literatura? Dla czytających jest próbą zapomnienia. A dla twórcy – próbą ratunku”. - Stanisław Lem: „Szpital Przemienienia”
We wrześniu 2021 roku włączyliśmy się w obchody Roku Stanisława Lema - jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. W 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin pisarza. Uczniowie klas V- VIII mogli „spotkać się” z Lemem w bibliotece szkolnej. Sylwetkę pisarza, fragmenty wywiadu z nim zostały zaprezentowane uczniom na gazetce szkolnej przygotowanej przez panią Renatę Malicką - koordynatora obchodów Roku Lema w naszej szkole. Uczniowie wysłuchali fragmentów „Cyberiady”, brali udział w konkursie literackim oraz plastycznym. Zarówno życie pisarza jaki i czytane opowiadania zainteresowały uczniów.
W ramach szkolnych obchodów 2021 Roku Stanisława Lema zostały zorganizowane i przeprowadzone konkursy:
- Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas I – III
„ŚWIAT JUTRA – LUDZIE I ROBOTY”
wyróżnienia: Julia Kozik, Gabriela Zajas, Igor Zalewski
- Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas IV – VIII
„OKOLICZNOŚCIOWA KARTKA POCZTOWA”
wyróżnienia: Michelle Pulvirenti, Nadia Szostek, Amelia Guja, Emilia Szymańska, Martyna Wendzel
- Szkolny Konkurs Literacki
„SOPTKANIE Z OBCĄ CYWILIZACJĄ” – opowiadanie fantastyczne
specjalne wyróżnienie: Karina Mąsior
wyróżnienia: Amelia Guja, Natalia Nędza, Natalia Zajas
GRATULUJEMY!
Inicjatorkami i organizatorkami szkolnych działań wokół Patrona Roku 2021 były panie: Renata Malicka i Agnieszka Białożyt
Wywiad ze Stanisławem Lemem przeprowadzony przez Grzegorza Brauna- jeden z najciekawszych filmów na youtube. Stanisław Lem odpowiada na wiele interesujących pytań dotyczących jego twórczości a także dlaczego już zakończył karierę pisarza. Porusza także temat historii i polityki Rzeczypospolitej.
Najsłynniejszą powieścią Stanisława Lema jest „Solaris”. Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i przeniesione na ekran. W tej powieści Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej - temat kontaktu z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego Solaris po kilkudziesięciu latach od pierwszego wydania wciąż fascynuje.
S.O.S dla Afryki
Kolejny raz w naszej szkole wolontariusze zorganizowali akcję zainicjowaną przez Fundację Kapucyni i misje. Polski „tłusty czwartek” wspiera dzieci w Afryce, a jeden pączek to jeden dzień w szkole w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie.
Dzisiaj nikt w naszej szkole nie liczył kalorii! Im więcej ich było, tym lepiej! A o co chodzi w akcji?
Rachunek jest prosty:
pączki = posiłki dla osieroconych dzieci
pączki = czysta, zdrowa woda z 3 nowych studni
pączki = edukacja dla dzieci z buszu
pączki = operacje dla niepełnosprawnych
pączki = nowe kaplice w 3 wioskach w buszu
pączki = nowe boisko, plac zabaw, zajęcia dla dzieciaków i wiele innych
Tylko tyle, albo aż tyle. Dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie, a uczniom i nauczycielom za „kaloryczne” wsparcie akcji.
1
Przedszkola na czasie - projekt w grupie młodszej
Celem akcji było wprowadzenie dziecka w zagadnienia związane z czasem. Poprzez zabawę zaproponowaną w projekcie, dzieci uczyły się, jak odczytywać godziny, jak rozpoznawać pory roku, ale także poznawały normy społeczne, zasady organizacji czasu i budowania w oparciu o niego relacji międzyludzkich. Realizowane tematy: ZAWSZE O CZASIE, CZAS MÓJ I NASZ WSPÓLNY, CZAS JEST WZGLĘDNY, ŻYWY ZEGAR, WCZORAJ I DZIŚ
Oto efekty naszej pracy
60
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"
W naszej szkole i przedszkolu jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą i czekoladą. W imieniu Dyrekcji, wszystkich nauczycieli, pracowników naszej szkoły oraz uczniów pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców za przygotowanie przepysznych pączków. Szczególnie dziękujemy wszystkim, którzy w pocie czoła smażyli dla nas tłuściutkie pączusie. Dzięki Wam wszyscy w szkole obchodziliśmy tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując rozpływających się w ustach pączków, które błyskawicznie znikały z naszych talerzyków. Uśmiechy na naszych twarzach są dowodem na to, jak wiele sprawiłyście nam radości. Dziękujemy!!!
13
Archiwum Aktualności
Galeria
- brak danych