We wrześniu 2023 roku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gromcu po raz kolejny przystąpił do Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Koordynatorem działań ponownie została – Grażyna Stawarczyk. Po zapoznaniu z regulaminem został ustalony plan działań, a do ich wykonania zaangażowano: uczniów, nauczycieli oraz rodziców.
Na zebraniach klasowych rodzice uczniów, uczniowie na apelu szkolnym oraz godzinach wychowawczych zostali poinformowani o konkursie ze szczególnym naciskiem na jego główny cel. Zwrócenie uwagi na obowiązek noszenia elementów odblaskowych oraz promowanie różnorakich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Wszyscy uczniowie naszej szkoły posiadają kamizelki odblaskowe oraz inne elementy poprawiające widoczność pieszych, np. breloczki i opaski, których używają na co dzień. Uczniowie zakładają kamizelki podczas szkolnych spacerów i wycieczek. W tym roku klasa I, otrzymała kamizelki w trakcie uroczystości „Pasowanie na ucznia klasy I”, które odbyło się podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Zostały one przekazane przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, w ramach akcji „Bezpieczny Powiat Chrzanowski”. Dodatkowo wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w opaski odblaskowe.
W trakcie akcji został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „Noś odblaski”, w którym wzięło udział ok. 80% uczniów. Prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. W klasach młodszych uczniowie wykonali gazetki dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Na początku października uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji w Libiążu. Policjanci przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasady zachowania w sytuacjach, w których dziecko spotyka na swojej drodze nieznajomego lub błąkającego się psa. Funkcjonariusze wskazali również uczniom korzyści wynikające z noszenia elementów odblaskowych. Wszyscy uczniowie, na różnych zajęciach oglądali film z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz brali udział w warsztatach z udziałem ratowników medycznych. W trakcie ćwiczeń wykorzystano materiały dydaktyczne: podręczniki i ćwiczenia, filmy edukacyjne, telefony instruktażowe, fantomy i plansze z zakresu pierwszej pomocy pozyskane z WOŚP Jerzego Owsiaka. Zajęcia prowadzone były w formie ćwiczeń, a odpowiednie pomoce pozwalały skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Każdy uczeń miał również okazję przećwiczyć resuscytację, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczniowie klas starszych mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe wiadomości o udzielaniu pierwszej pomocy podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa. Ta forma zajęć, co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzięki podjętym akcjom społeczność szkolna promowała bezpieczne poruszanie się po drodze i tym samym, starała się wyeliminować zagrożenia w ruchu Ponadto uczniowie klas I-VIII, na różnych lekcjach, wspomagani przez nauczycieli utrwalali wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Na lekcjach zajęć technicznych uczniowie wykazywali się swoją wiedzą rozwiązując przygotowane przez nauczyciela testy. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie poszerzali wiedzę z wychowania komunikacyjnego, doskonalili umiejętność jazdy na rowerze. Szkoła rokrocznie przygotowuje uczniów do egzaminu na Kartę Rowerową.
Dla uczniów klasy IV -VI zostały zorganizowana piesze wycieczki, które miały na celu wskazanie miejsc niebezpiecznych w drodze do i ze szkoły. W trakcie ich trwania uczniowie byli ubrani w kamizelki odblaskowe. Dzieci wdrażano do prawidłowego poruszania się w kolumnie, przechodzenia przez jezdnię oraz zwracano uwagę na ich widoczność. Uczniowie cały czas są wdrażani do konieczności kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. Ciekawym wydarzeniem dla uczniów było spotkanie z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie w ramach akcji „Bezpieczny Powiat Chrzanowski”. Uczniowie mogli wysłuchać pogadanki n/t bezpieczeństwa, uczestniczyli w marszu odblaskowym zakończonym pokazem prawidłowego zachowania się na przejściu dla pieszych. Mogli też założyć alkogogle i „zobaczyć” zaburzenia jakich doznaje osoba po spożyciu alkoholu, a więc: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, trudności z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zaburzenie w ocenie odległości, podwójne widzenie.
Zadania projektu były możliwe do realizacji dzięki współpracy z Rodzicami, Urzędem Miejskim w Libiążu, Starostwem Powiatowym w Chrzanowie, Komendą Policji w Libiążu. W ostatnim, konkursowym dniu uczniowie klas I – VIII maszerując ulicami Gromca w „odblaskowym pochodzie” przypominali wszystkim napotkanym, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych.
Zakończenie konkursu „Odblaskowa Szkoła” nie oznacza końca działań na rzecz bezpieczeństwa w szkole. Nauczyciele podkreślają, że konkurs rokrocznie wzmocnia starania służące rozwijaniu przyzwyczajeń mających na celu zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych członków społeczności. Będzie nadal kontynuowany przez szkołę, z przewodnią myślą:
„wszyscy jesteśmy zwycięzcami, ponieważ potrafimy być widoczni, a przez to i bezpieczni”.
Zadania, które zostały już wykonane będą również powtarzane w ciągu roku szkolnego w celu uaktywnienia uczniów, rodziców, społeczeństwa i władzy lokalnej, w zakresie bezpieczeństwa dzieci.
Podsumowując szkoła w trakcie trwania konkursu wykonała następujące zadania:
-
konkurs plastyczny pod hasłem „Noś odblaski”;
-
turniej wiedzy z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego;
-
imprezy promujące bezpieczeństwo uczniów: utrwalanie wiedzy w temacie „Noś odblaski”, pokaz filmu i ćwiczenia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy;
-
spacery uczniów w kamizelkach ze wskazaniem miejsc niebezpiecznych;
-
zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej, lekcje techniki, godziny wychowawcze na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
-
pogadanka na temat bezpieczeństwa z udziałem Policji z Libiąża;
-
przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową;
-
kolejny udział szkoły w konkursie „Odblaskowa Szkoła”;
-
promocja idei konkursu w trakcie „Odblaskowego spaceru” ;
-
spotkanie z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie w ramach akcji „Bezpieczny Powiat Chrzanowski”;
-
gazetki ścienne w klasach i na korytarzu szkolnych, prezentacje internetowe n/t bezpieczeństwa;
-
próbny alarm i ewakuacja.
Koordynator akcji: Grażyna Stawarczyk